Založ si blog

Logistika JUST IN TIME a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Logistika JUST IN TIME a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

JUST IN TIME (v preklade „PRÁVE VČAS“), je jednou zo stratégií, ktoré sa uplatňujú v oblasti logistiky. Zabudnite na sklady plné produktov, na ktoré sadá prach. Princípom JIT logistiky je znížiť skladové zásoby na úplné minimum a produkovať, resp. objednávať, vždy iba toľko tovaru, koľko zákazníci aktuálne reálne požadujú. A čo je cieľom tejto logistickej stratégie? To najdôležitejšie v každom biznise – optimalizovať náklady a zvýšiť výnosy.

JIT logistika v minulosti a dnes

JUST IN TIME logistika nie je žiadnou novinkou. Priekopníkom v oblasti JIT logistiky sa stala japonská spoločnosť Toyota, ktorá tieto princípy začala uplatňovať už v roku 1945, na konci druhej svetovej vojny. USA a ďalšie západné krajiny ju však prevzali až o viac ako 30 rokov neskôr a od tohto momentu sa vďaka svojej efektivite stávala čoraz populárnejšou. Zlom nastal v roku 2021, kedy celosvetová pandémia odhalila slabé miesta metódy JUST IN TIME. To však neprinieslo jej koniec, ale práve naopak – vznikol tak priestor pre zdokonalenie všetkých procesov.

JUST IN TIME verzus JUST IN CASE

Ak sa JUST IN TIME logistika vykonáva správne, prináša so sebou nasledovné benefity:

  • Znižuje množstvo vyprodukovaného odpadu
  • Šetrí vaše financie
  • Šetrí životné prostredie
  • Prispieva k efektívnejším procesom výroby
  • Minimalizuje množstvo výrobných vád
  • Eliminuje veľkú časť reklamácií
  • Skracuje dobu dodania
  • Prispieva k zlepšovaniu zákazníckeho servisu

V porovnaní so systémom logistiky JUST IN CASE (v preklade „PRE ISTOTU“), ktorý je jej pravým opakom, však prináša aj niekoľko výziev:

  • Náročná koordinácia všetkých procesov
  • Aj to najmenšie zlyhanie v dodávateľskom reťazci môže mať veľký dopad na jeho fungovanie

Express doprava ako kľúčový faktor

Alfou a omegou JUST IN TIME logistiky je express doprava. Tá musí byť nielen expresne rýchla, ale aj maximálne spoľahlivá. Preto je pre spoločnosti uplatňujúce JIT logistiku kľúčové, aby si vybrali dopravcov, na ktorých sa budú môcť 100% spoľahnúť. Aj preto tieto spoločnosti častokrát uprednostňujú niekoľko menších dopravcov, s ktorými si budujú dlhodobé vzťahy postavené na vzájomnej dôvere.

Ak hľadáte spoľahlivého prepravcu pre vašu firmu, obráťte sa na Focus Logistics. Sme menšia, rodinná firma, ktorej špecializáciou je práve express doprava. Kontaktujte nás a nájdime spoločne to najlepšie riešenie pre vás a váš biznis.

Medzinárodná preprava – rýchly sprievodca pre začínajúce biznisy (II. časť)

18.07.2022

Už viete, aký spôsob prepravy bude pre váš biznis najvhodnejší? Ak si nie ste istí, prečítajte si prvú časť nášho článku, v ktorej sme sa pozreli na najčastejšie spôsoby prepravy, ktoré medzinárodní prepravcovia ponúkajú. Dnes sa pozrieme bližšie na ďalšie „doplnkové“ služby, o ktorých by ste mali vedieť a ktoré by ste mali pri výbere prepravnej spoločnosti [...]

Medzinárodná preprava – rýchly sprievodca pre začínajúce biznisy (I. časť)

11.07.2022

Ak ste začínajúci biznis, ktorý potrebuje vyriešiť import alebo export tovaru z/do zahraničia, potom máte pred sebou neľahkú úlohu. Vybrať si spoľahlivú logistickú spoločnosť, zorientovať sa v ponuke prepravných služieb, zistiť, čo naozaj potrebujete... Vieme, ako náročný môže byť tento proces, a preto sme si pre vás pripravili článok, v ktorom vás prevedieme [...]

Je paletová preprava tovaru naozaj tým najefektívnejším riešením pre váš biznis?

04.07.2022

Paletová preprava tovaru je jedným z najefektívnejších spôsobov prepravy. Prečo to tak je? Aké sú výhody paletovej prepravy? Prečítajte si v našom článku.

Kongo

Viac ako 80 ľudí zahynulo pri potopení lode na rieke v Kongu

12.06.2024 17:01

Častou príčinou podobných nehôd v Kongu býva preťaženie plavidla.

Kosovo, vojaci, kosovská armáda, Priština

Kosovo si pripomína 25. výročie svojho oslobodenia, keď sa srbské sily stiahli po bombardovaní NATO

12.06.2024 16:35

Pri srbských represiách zomrelo približne 13-tisíc ľudí, väčšinou etnických Albáncov. Zhruba 1 600 ľudí je naďalej nezvestných.

Petr Pavel / Zuzana Čaputová /

Pavel prijal v Prahe Čaputovú, bola to jej posledná zahraničná cesta. Prezradila, čo chce robiť po skončení mandátu

12.06.2024 16:29

Pavel Čaputovej udelí najvyššie české štátne vyznamenanie Rad Bieleho leva.

kalinák

PS a KDH kritizujú časti „lex atentát“, Matovič hovorí o odmene pre Fica za štátne peniaze

12.06.2024 16:21, aktualizované: 16:45

Zákaz zhromaždení by mohol platiť v okruhu 50 metrov od sídla prezidenta či vlády, v prípade Ústavného súdu by to malo byť 100 metrov.

focuslogistics

Sme partner, na ktorého sa viete spoľahnúť. Našou špecializáciou je expresná preprava z/do Turecka a Veľkej Británie. Ponúkame tiež služby FTL (celovozovej) a LTL (čiastočnej) prepravy v rámci EU. Samozrejmosťou je vybavenie všetkých potrebných colných formalít.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 15055x
Priemerná čítanosť článkov: 1673x

Autor blogu