Založ si blog

Logistika JUST IN TIME a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Logistika JUST IN TIME a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

JUST IN TIME (v preklade „PRÁVE VČAS“), je jednou zo stratégií, ktoré sa uplatňujú v oblasti logistiky. Zabudnite na sklady plné produktov, na ktoré sadá prach. Princípom JIT logistiky je znížiť skladové zásoby na úplné minimum a produkovať, resp. objednávať, vždy iba toľko tovaru, koľko zákazníci aktuálne reálne požadujú. A čo je cieľom tejto logistickej stratégie? To najdôležitejšie v každom biznise – optimalizovať náklady a zvýšiť výnosy.

JIT logistika v minulosti a dnes

JUST IN TIME logistika nie je žiadnou novinkou. Priekopníkom v oblasti JIT logistiky sa stala japonská spoločnosť Toyota, ktorá tieto princípy začala uplatňovať už v roku 1945, na konci druhej svetovej vojny. USA a ďalšie západné krajiny ju však prevzali až o viac ako 30 rokov neskôr a od tohto momentu sa vďaka svojej efektivite stávala čoraz populárnejšou. Zlom nastal v roku 2021, kedy celosvetová pandémia odhalila slabé miesta metódy JUST IN TIME. To však neprinieslo jej koniec, ale práve naopak – vznikol tak priestor pre zdokonalenie všetkých procesov.

JUST IN TIME verzus JUST IN CASE

Ak sa JUST IN TIME logistika vykonáva správne, prináša so sebou nasledovné benefity:

  • Znižuje množstvo vyprodukovaného odpadu
  • Šetrí vaše financie
  • Šetrí životné prostredie
  • Prispieva k efektívnejším procesom výroby
  • Minimalizuje množstvo výrobných vád
  • Eliminuje veľkú časť reklamácií
  • Skracuje dobu dodania
  • Prispieva k zlepšovaniu zákazníckeho servisu

V porovnaní so systémom logistiky JUST IN CASE (v preklade „PRE ISTOTU“), ktorý je jej pravým opakom, však prináša aj niekoľko výziev:

  • Náročná koordinácia všetkých procesov
  • Aj to najmenšie zlyhanie v dodávateľskom reťazci môže mať veľký dopad na jeho fungovanie

Express doprava ako kľúčový faktor

Alfou a omegou JUST IN TIME logistiky je express doprava. Tá musí byť nielen expresne rýchla, ale aj maximálne spoľahlivá. Preto je pre spoločnosti uplatňujúce JIT logistiku kľúčové, aby si vybrali dopravcov, na ktorých sa budú môcť 100% spoľahnúť. Aj preto tieto spoločnosti častokrát uprednostňujú niekoľko menších dopravcov, s ktorými si budujú dlhodobé vzťahy postavené na vzájomnej dôvere.

Ak hľadáte spoľahlivého prepravcu pre vašu firmu, obráťte sa na Focus Logistics. Sme menšia, rodinná firma, ktorej špecializáciou je práve express doprava. Kontaktujte nás a nájdime spoločne to najlepšie riešenie pre vás a váš biznis.

Efektívna kamiónová doprava z Turecka na Slovensko

17.05.2022

Potrebujete prepraviť svoj tovar z Turecka na Slovensko alebo opačne? Kamiónová doprava Turecko – Slovensko ponúka viacero možností, z ktorých si môžete vybrať tú, ktorá vyhovuje najviac vašim potrebám. Poďme sa spoločne pozrieť na výhody i nevýhody rôznych spôsobov dopravy, ktoré prepravné spoločnosti ponúkajú.

Preprava balíkov do Anglicka bez starostí

10.05.2022

Po BREXITE sa preprava balíkov do Anglicka, ale aj preprava z Anglicka na Slovensko, stala pre firmy a jednotlivcov o niečo komplikovanejšou. Ak však potrebujete prepraviť svoj tovar do Veľkej Británie bez zbytočných starostí, kľúčové je vybrať si správnu logistickú spoločnosť, ktorá všetko vybaví za vás. Pozrime sa spoločne na to, aké máte možnosti a podľa čoho si [...]

Kolobežka

V noci našli na ceste v Banskej Bystrici na priechode mŕtveho kolobežkára

20.05.2022 15:46

Muža našli na priechode pre chodcov bez známok života s viditeľným poranením hlavy.

USA Chicago streľba polícia

Pri streľbe v Chicagu zomreli dvaja ľudia, ďalších osem je zranených

20.05.2022 14:02

Jedna osoba bola vzatá do väzby a našla sa aj zbraň, uviedla polícia vo vyhlásení.

daniel lipšic

Disciplinárny senát Najvyššieho súdu uznal Lipšica vinným. Dostal pokarhanie

20.05.2022 13:14, aktualizované: 13:20

Špeciálny prokurátor je povinný zaplatiť aj trovy konania vo výške 120 eur.

Gábor Gál

Bývalý šéf spravodlivosti Gábor Gál je obvinený z korupcie

20.05.2022 11:38, aktualizované: 12:36

S bývalým ministrom sa zatiaľ nepodarilo spojiť

focuslogistics

Sme partner, na ktorého sa viete spoľahnúť. Našou špecializáciou je expresná preprava z/do Turecka a Veľkej Británie. Ponúkame tiež služby FTL (celovozovej) a LTL (čiastočnej) prepravy v rámci EU. Samozrejmosťou je vybavenie všetkých potrebných colných formalít.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 1950x
Priemerná čítanosť článkov: 650x

Autor blogu

Archív