Založ si blog

FTL preprava alebo LTL preprava? Aký je rozdiel?

ftl preprava

Vyberáte práve prepravné služby pre svoj podnik, no neviete sa zorientovať v tom, čo ktorá služba znamená a aké sú jej výhody aj nevýhody? Prinášame vám rýchly prehľad často využívaných prepravných služieb – FTL a LTL – so všetkými informáciami, ktoré potrebujete.

FTL preprava (full-truck-load)

FTL preprava je vhodná pre firmy, ktoré prevážajú objemný náklad a využijú kapacitu celého kamióna. Pri tomto druhu dopravy sa totiž preváža iba jeden náklad a vy platíte plnú sumu za celý kamión. Funguje to tak, že logistická firma priamo u vás tovar vyzdvihne a následne ho doručí tam, kam potrebujete, pričom nie je potrebná žiadna prekládka na termináli a pod. Vďaka tomu, že sa s tovarom počas prepravy nemanipuluje, výrazne sa znižuje riziko jeho poškodenia a tiež sa skracuje doba dodania. Kamión ide priamo na miesto určenia bez toho, aby zastavoval na rôznych zastávkach, ktoré by mohli cestu predĺžiť.

Výhody a nevýhody, ktoré prináša FTL preprava

+ k dispozícii celý kamión
+ žiadna prekládka na termináli
+ minimum manipulácie s nákladom
+ nízke riziko poškodenia
+ menšie riziko časových sklzov

– aby to bolo efektívne, potrebujete zaplniť celý ložný priestor kamiónu

LTL preprava (less-than-truckload)

Na rozdiel od FTL prepravy, LTL preprava je vhodná práve pre firmy, ktoré nepotrebujú mať k dispozícii celý kamión. Tento druh prepravy zväčša funguje na princípe zbernej služby – to znamená, že viacero menších zásielok od rôznych odosielateľov sa skonsoliduje do väčších skupín a tie sa následne prepravujú na pravidelných linkách. Ide o efektívne riešenie najmä z hľadiska financií, pretože za prepravné služby platíte iba alikvotnú čiastku, ale aj z hľadiska ekológie je to určite lepšie, než posielať na cesty poloprázdne kamióny. Nevýhoda spočíva najmä v rýchlosti prepravy – je potrebné sa prispôsobiť pravidelným linkám, a keďže kamión sa po ceste zastavuje na viacerých miestach, môže dôjsť pri vykládkach a nakládkach k časovým sklzom či poškodeniu tovaru.

Výhody a nevýhody, ktoré prináša LTL preprava

+ efektívne riešenie pre menšie firmy
+ nižšie náklady na prepravu
+ menšia uhlíková stopa

– vyššie riziko poškodenia
– dlhšia doba dodania (časové sklzy)

Máte záujem o FTL prepravu alebo LTL prepravu, prípadne iné prepravné služby? Neváhajte nás kontaktovať.

Medzinárodná preprava – rýchly sprievodca pre začínajúce biznisy (II. časť)

18.07.2022

Už viete, aký spôsob prepravy bude pre váš biznis najvhodnejší? Ak si nie ste istí, prečítajte si prvú časť nášho článku, v ktorej sme sa pozreli na najčastejšie spôsoby prepravy, ktoré medzinárodní prepravcovia ponúkajú. Dnes sa pozrieme bližšie na ďalšie „doplnkové“ služby, o ktorých by ste mali vedieť a ktoré by ste mali pri výbere prepravnej spoločnosti [...]

Medzinárodná preprava – rýchly sprievodca pre začínajúce biznisy (I. časť)

11.07.2022

Ak ste začínajúci biznis, ktorý potrebuje vyriešiť import alebo export tovaru z/do zahraničia, potom máte pred sebou neľahkú úlohu. Vybrať si spoľahlivú logistickú spoločnosť, zorientovať sa v ponuke prepravných služieb, zistiť, čo naozaj potrebujete... Vieme, ako náročný môže byť tento proces, a preto sme si pre vás pripravili článok, v ktorom vás prevedieme [...]

Je paletová preprava tovaru naozaj tým najefektívnejším riešením pre váš biznis?

04.07.2022

Paletová preprava tovaru je jedným z najefektívnejších spôsobov prepravy. Prečo to tak je? Aké sú výhody paletovej prepravy? Prečítajte si v našom článku.

USA / Vlajka / Diplomacia /

USA otvoria svoje prvé diplomatické zastúpenie severne od polárneho kruhu

01.06.2023 23:07

USA, Rusko, ako aj Čína čoraz viac vnímajú Arktídu ako strategickú oblasť, pretože klimatická zmena spôsobujú úbytok ľadu v Severnom ľadovom oceáne.

Kim Čong un

Juhokórejská tajná služba: Kim Čong-un váži 140 kíl a má vážne poruchy spánku

01.06.2023 22:57

Tajná služba sa zaoberá aj možnosťou, že sa Kim dostane do "začarovaného kruhu" väčšej závislosti od alkoholu a nikotínu, prípadne že sa jeho nespavosť ešte zhorší.

Joe Biden

Biden spadol na pódiu pri odovzdávaní diplomov. Moment zachytili kamery

01.06.2023 22:09

Ochranka Bidenovi okamžite išla na pomoc a pomohla mu vstať. Následne ho odviedla z pódia.

Ľudovít Ódor / Volodymyr Zelenskyj /

Ódor sa stretol so Zelenským. Ubezpečil ho, že postoj SR sa voči Ukrajine nemení

01.06.2023 21:26

Podľa slovenského premiéra na summite lídrov európskych krajín v Moldavsku bolo pri rokovacom stole vidieť, akú veľkú podporu má Zelenskyj aj zo strany iných krajín.

focuslogistics

Sme partner, na ktorého sa viete spoľahnúť. Našou špecializáciou je expresná preprava z/do Turecka a Veľkej Británie. Ponúkame tiež služby FTL (celovozovej) a LTL (čiastočnej) prepravy v rámci EU. Samozrejmosťou je vybavenie všetkých potrebných colných formalít.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 8599x
Priemerná čítanosť článkov: 955x

Autor blogu